W czasie trwania Tygodnia Bibliotek 10 maja 2021 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żyrakowie odbyły się warsztaty dziennikarskie online z panią Ewą Stadtmὒller. Uczestnikami warsztatów realizowanych w ramach projektu ,,Leżakowanie i czytanie w GBP w Żyrakowie - naszym miejscu na ziemi” dofinansowanego z Fundacji ORLEN, byli członkowie DKK dla dzieci w Żyrakowie i Nagoszynie.

Autorka opowiedziała klubowiczom o swoim zamiłowaniu do dziennikarstwa oraz pracy na łamach wielu gazet i czasopism. Początkowo pracowała, jako nauczycielka języka polskiego i redagowała teksty licealistów, dopiero później rozpoczęła pracę z ogólnokrajowymi wydawnictwami. Pani Ewa jest autorka ponad stu książek, są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Istotne miejsce w jej twórczości zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym: leksykony, poradniki i przewodniki oraz religijnym.

Warsztaty dziennikarskie oparte były na książce pani Ewy ,,Poradnik młodego redaktora”, ich głównym tematem była recenzja. Autorka wyjaśniła, co powinno pojawić się w recenzji, zwróciła uwagę na najważniejsze elementy tj. informację, ocenę i zachętę, następnie wytłumaczyła, że najpierw następuje przedstawienie książki (autor, tytuł), ale nie jej streszczenie, zwrócenie uwagi na najważniejsze treści i przesłanie oraz uzasadnienie, dlaczego warto po nią sięgnąć.

Według tych wskazówek klubowicze opowiedzieli o wybranej przez siebie książce, tak, aby zachęcić rówieśników do sięgnięcia po nią. Podsumowaniem warsztatów będą napisane recenzje, które po przyniesieniu do biblioteki stworzą drzewo recenzji dla innych młodych czytelników.