Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Konstytucji 3 Maja dla uczczenia 230. rocznicy uchwalenia. Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim i była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesna konstytucją. Przekształciła Rzeczpospolitą w monarchię konstytucyjną oraz wprowadziła trójpodział władzy. Znosiła m.in. liberum veto, konfederację oraz wolną elekcję, przede wszystkim jednak dawała możliwość dalszych przekształceń państwowych, co miało wpłynąć na siłę i suwerenność państwa. Ostatecznie Konstytucja 3 Maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była jednak dla Polaków wielkim osiągnieciem i powodem do dumy, wyrazem chęci rozwoju politycznego i gospodarczego państwa. Rękopis Konstytucji 3 Maja był przechowywany w Wilanowie w Archiwum Publicznym Potockich, następnie został przekazany do podkrakowskich Krzeszowic, a od 1945 znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.