Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żyrakowie połączone były ze spotkaniem Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, na którym gościem specjalnym była pani Halina Niziołek, wieloletnia nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy. Spotkanie poświęcone było niedawno wydanej książce ,,Ludzie, ludzie, cuda w tej budzie…”, będącej zapisem wspomnień o nauczycielach i uczniach ,,królewskiego” liceum.  W spotkaniu uczestniczyli klubowicze, emerytowani i obecnie uczący nauczyciele oraz absolwenci liceum. Pani Halina opowiadała o trudnych początkach szkoły, jej rozwoju, zmianach kulturowych i społecznych. Wspomnieniami o szkole podzieliły się również panie, które spędziły swoje szkolne lata w murach dębickiego liceum. Nie zabrakło wielu wzruszeń, refleksji nad przemijalnością i koniecznością zapisywania przeszłości, bo pamięć ludzka zawodzi, a słowa pozostają.