Biblioteka Publiczna w Zasowie brała udział w ogólnopolskim projekcie "Biblioteki pełne Dobrej Energii", organizowanym przez Fundację PVE Dobra Energia. Celem projektu jest promowanie edukacji ekologicznej i energetycznej wśród najmłodszych poprzez różnorodne zajęcia i warsztaty. W ramach realizacji projektu biblioteka zorganizowała wyjątkowe zajęcia dla przedszkolaków, które miały na celu nie tylko rozbudzenie ich zainteresowania literaturą, ale także wprowadzenie zagadnień związanych z odnawialnymi źródłami energii. Pierwszym działaniem było głośne czytanie książek "Po co wieje wiatr" i „Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści, które w przystępny sposób wyjaśniały zjawiska atmosferyczne i znaczenie wiatru w przyrodzie. Książka ta nie tylko rozwijała wyobraźnię młodych słuchaczy, ale także wprowadzała ich w tematykę związaną z energią wiatrową. Po lekturze dzieci, pod opieką bibliotekarki i nauczycieli, udały się na spacer tematyczny. Podczas wycieczki mogły z bliska przyjrzeć się lampie hybrydowej, która łączy w sobie różne źródła światła i jest zasilana energią odnawialną. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć, jak działa taka lampa, co wzbudziło ich ciekawość i zachwyt. Praktyczne pokazanie działania tych technologii pomogło dzieciom lepiej zrozumieć te abstrakcyjne na pierwszy rzut oka pojęcia.

Zorganizowane zajęcia z dziećmi, obejmujące głośne czytanie i spacer edukacyjny, pokazały, że nauka może być nie tylko wartościowa, ale także fascynująca i pełna przygód. Biblioteka Publiczna w Zasowie, we współpracy z oddziałem przedszkolnym w Zasowie, zorganizowała konkurs plastyczny pod tytułem „Energię mam, jak ją wykorzystam”. Celem konkursu było zachęcenie najmłodszych do refleksji nad nowoczesnymi źródłami energii. W konkursie wzięły udział przedszkolaki z przedszkola w Zasowie, które za pomocą różnych technik plastycznych wykonały prace plastyczne. Dzieci tworzyły prace wykorzystując farby, kredki oraz materiały z recyklingu. Konkurs był doskonałą okazją do połączenia nauki z zabawą.

Kolejnym działaniem było spotkanie z Panem Grzegorzem Regułą, który jest odpowiedzialny za projekt pilotażowy w Gminie Żyraków, realizowany we współpracy z Norwegią. Spotkanie rozpoczęło się interesującą pogadanką, podczas której Pan Grzegorz w przystępny sposób przedstawił dzieciom temat innowacyjnych źródeł energii. Pan Grzegorz przygotował interaktywną prezentację, w której przedstawił projekty realizowane w gminie Żyraków, związane z pozyskiwanie dofinansowania na instalacje odnawialnych źródeł energii tj. kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę czy pomp ciepła, wyjaśnił też  jak wyglądają i do czego służą lampy hybrydowe. Przedszkolaki dowiedziały się, że lampy hybrydowe łączą różne źródła światła, takie jak energia słoneczna i wiatrowa, co sprawia, że są one bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska. Dzięki obrazkom i filmom dzieci mogły zobaczyć, jak takie lampy wyglądają i jak działają w praktyce.

Na spotkaniu wyłoniono laureatów konkursu plastycznego. Jury składało się się z zastępcy wójta gminy Żyraków Grzegorza Reguły, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zasowie Bożeny Osochy, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Anny Glinki. Jury oceniało prace pod kątem oryginalności, pomysłowości oraz zgodności z tematyką konkursu. Nagrodzone prace zostały wystawione w bibliotece, a autorzy najlepszych dzieł otrzymali nagrody oraz dyplomy. Dzięki takim innowacyjnym działaniom przedszkolaki, nie tylko zdobywają wiedzę o ekologii i odnawialnych źródłach energii, ale także rozwijają swoje umiejętności artystyczne i kreatywność.