18 października w GBP w Żyrakowie odbyło się spotkanie, na którym zostały wręczone nagrody z Gminnego Konkursu Plastycznego ,,Wincenty Witos- ojciec niepodległości”, którego organizatorami byli Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie. Patronat honorowy nad konkursem objął IPN Oddział w Rzeszowie. Wręczenie nagród połączone było z wykładem na temat życia i działalności politycznej Wincentego Witosa, który wygłosił Pan Zenon Fajger, pracownik IPN Oddział w Rzeszowie. Konkursowi towarzyszyła również wystawa ,,Wincenty Witos” wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, którą można oglądać w Gminnej Bibliotece Publicznej do 28 października.

W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, Zastępca Wójta Grzegorz Reguła, Marek Mikrut, Pani Teresa Moskal, plastyczka, przewodniczącą komisji konkursowej, a także laureaci konkursu wraz z nauczycielami, opiekunami z SP w Mokrem, Woli Wielkiej, z ZS w Bobrowej, Straszęcina i Nagoszyna oraz uczniowie klasy VII i VIII z nauczycielami z ZS w Żyrakowie.

Konkurs plastyczny miał na celu przybliżenie osoby Wincentego Witosa, polskiego polityka, działacza ruchu ludowego, trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej, patrona 2024 roku, którego 150-tą  rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Wincentego Witosa zaliczamy bowiem do grona ojców niepodległości, czyli polityków zaangażowanych w odbudowę państwa polskiego, dla którego nie było ,,sprawy ważniejszej niż Polska”.

W konkursie plastycznym wzięli udział uczniowie z 8 szkół, wpłynęło 57 prac, wśród nich komisja konkursowa w składzie Teresa Moskal- przewodnicząca komisji-plastyczka, Danuta Polniaszek- malarka, Anna Glinka- Dyrektor GBP w Żyrakowie, wyłoniła 17 laureatów. Nagrodzeni uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, część nagród została przekazana przez IPN Oddział w Rzeszowie.